Karácsony Gergelyék harminc év után akarják felfedezni maguknak a romaügyet – mondta a Magyar Nemzetnek Balogh Artur, a MSZP Roma Tagozatának volt elnöke, és korábbi fővárosi roma képviselő.
A romákon kezdett spórolni először a főváros baloldali vezetése. Nincs kulturális életük, nincsenek programok. A 100 Tagú Cigányzenekart a Niedermüller Péter (DK) polgármester vezette VII. kerület a zenészek megkérdezése nélkül költöztette ki a Wesselényi utcai próbaterméből, a Fővárosi Roma Oktatási és Kulturális Központ (FROKK) Szentkirályi utcai épületét pedig úgy adta el a főváros, hogy érdemi tárgyalást nem folytatott a roma szervezetekkel – mondta lapunknak Balogh Artúr, az MSZP Roma Tagozatának volt elnöke.
A politikus szerint már ezek a lépések is komolyan csökkentették a romák körében a baloldali összefogás pártjai iránti szimpátiát, a korábban szélsőjobboldali Jobbikkal kötött szövetség és pozíciókhoz juttatásuk miatt pedig végképp elfordulhatnak tőlük.
Kerpel-Fronius Gábor (balra) szerint nem volt megfelelő a korábbi, dobra vert ingatlan
Fotó: MTI
– Ha a Momentum komolyan gondolná a „Csakis velük, semmit nélkülük!” szlogent, akkor legalább két roma képviselőnek biztosítanának helyet az első húsz befutó között. Azonban erről nincsen szó. Ahogy a Fővárosi Közgyűlésben sincs egyetlen roma képviselő sem – mutatott rá Balogh Artúr, majd hozzátette:
a baloldal romák nélkül fog romaügyet csinálni. – A baloldali romák kiváltak az ellenzéki hatos fogatból, és megalapították a Roma Szociáldemokrata Pártot – mondta a politikus.
Arra reagálva, hogy Karácsony Gergely (PM) főpolgármester és Kerpel-Fronius Gábor (Momentum) főpolgármester-helyettes oldalán feltűnt Setét Jenő, baloldali cigány aktivista, Balogh elmondta: a PM és a Momentum a fővárosban szeretné megszólítani a romákat, mert ezek a pártok a vidéki cigányság körében súlytalanok, ott a DK-nak van szavazóbázisa – mutatott rá.
A FROKK ügyében megszólaltattuk Balogh Elek fővárosi roma önkormányzati képviselőt is, aki elmondta, hogy tárgyalnak Kerpel-Fronius Gábor (Momentum) főpolgármester-helyettessel. Ugyanakkor azt is megjegyezte, hogy tudomása szerint a főváros csak szóban tájékoztatta a FROKK vezetőit arról, hogy eladja a több milliárd forint értékű épületet.
– A FROKK értünk kellene, hogy működjön. A Szentkirályi utcai épület helyett a főváros felajánlott egy József körúti első emeleti lakást vagy üzlethelyiséget, ami egyáltalán nem ugyanaz a kategória, mint a korábbi épület volt – fogalmazott a képviselő.
Balogh Elek azt is megjegyezte, hogy a főváros alá tartozó szervezet működése egyáltalán nem megfelelő. – A kerületi civil cigány szervezetek a FROKK költségvetésének töredékéből is rendszeresen szerveznek közösségi programokat, kulturális és művészeti eseményeket, ami a FROKK-ról nem mondható el.
Súlyos kétségek voltak az ingatlan alkalmasságával kapcsolatban. Helyette a szervezet működését több ingatlanban és funkcionálisan elkülönítve képzelik el – válaszolta lapunk megkeresésére Kerpel-Fronius Gábor, aki szerint alkalmas vezetéssel a FROKK betöltheti azt a szerepét, amely miatt eddig egybehangzó kritikák érték.