Ne engedjük, hogy a történelme során elnyomott és sorskivetett magyarországi cigány társadalom egy újabb ütközésnek legyen áldozata!
Amíg az elmúlt napokban ugyanezen testület elnöke a MEH politikai államtitkárát, Teleki Lászlót bírálta (megosztva ezzel a cigány társadalmat), ma újra a cigány nemzetiség megosztó véleményével találkozik, hiszen a két nagy népcsoport - a beás és a lovári nyelvet beszélők - között létesít mély szakadékot.
Nyilatkozik a közelgő pápalátogatás alkalmából, s elmondja, hogy II. János Pál pápának egy régi pergamentet és egy keresztet visznek, mely lovári és magyar nyelven íródott. Kolompár Orbán - miközben a magyarországi cigány társadalmat egészében képviseli -, effajta kijelentésével egyértelműen kinyilvánítja elhatárolódását a magyarországi beás nyelvet beszélőktől, azok kultúrájától.
A fentieket alátámasztja az a tény, hogy mindezt néhány nappal megelőzően Kolompár Orbán az országos önkormányzat közgyűlésének egy olyan határozati javaslatot terjesztett be, mely az előbb említett két népcsoport közötti (nézet)különbségek erősítését segíti. A határozati javaslatban megfogalmazta, hogy a magyarországi cigány társadalom számára az országos testület a cigányság himnuszául a lovári nyelven íródott "Gelem-gelem" című dalt ismerje el. E sorok írója már a közgyűlés összehívása előtt aggodalmának és tiltakozásának adott hangot, s kifejezésre juttatta, hogy a magyarországi cigány társadalom számára legalább olyan elfogadott himnusz a beás nyelven ismert "Zöld az erdő" című alkotás, mint a fent említett másik - ennek alapján kérte a közgyűlést, hogy mindkettőt fogadja el és kerülje a két népcsoport közti ellentétek elmélyítését. Sajnos az országos önkormányzat közgyűlése az elnök előterjesztését többségében támogatta.
Tiltakozom, és mint a beás társadalom egyik országos politikusa, újfent felszólítom a józan gondolkodású, tiszta érzelmű roma népközösség tagjait, hogy amennyiben egyetértenek a cikk írójával, tiltakozásuknak ők is adjanak hangot. Ne engedjük, hogy a történelme során elnyomott és sorskivetett magyarországi cigány társadalom egy újabb ütközésnek legyen áldozata!
Felszólítom Kolompár Orbánt, hogy mint az OCÖ elnöke, nyilatkozzon ez ügyben!
Várnai Márton
az Országos Cigány Önkormányzat
kabinet igazgatója