2025 May 29., Thursday/Magdolna napja van. .

Keresés

Add meg amire keresni szeretnél!

Ajtai Tibor és új szervezete máris felkínálta magát a Fidesznek
2017. 05. 16. 00:00

Farkas Flórián egykori szövetségese, Ajtai Tibor új szervezete nevében már most felkínálta magát a Fidesznek a jövő évi választásra, elutasítva az ORÖ szószólói listáját.

Farkas Flórián egykori szövetségese és helyettese, az Országos Roma Önkormányzat képviselője, Ajtai Tibor, akit 2015-ben Farkas Flórián Hegedüs Istvánnal és több megyei elnökkel együtt kizárt a Lungo Dromból, új szervezete nevében, 50-70 ezer szavazatot ígérve felkínálta magát a Fidesznek a jövő évi parlamenti választásra, elutasítva az ORÖ szószólói listáját – derül ki abból a közleményből, amelyet a roma politikus juttatott el a RomNet-nek.

 

A Lungo Drom korábbi Bács-Kiskun megyei elnöke, Fidesz megyei választmányának tagja azt követően hozott létre egy új szervezetet, Cigány Önkormányzatok és Civil Szervezetek Országos Egyesülete néven, hogy a Magyar Közlönyben megjelent határozat szerint egy új önkormányzati tömörüléssel szerették volna megvalósítani a 2 milliárd forintos keretösszegű, úgynevezett második roma Mentorprogramot. A program végül nem Farkas Flórián romaügyi miniszterelnöki biztos által létrehozott oktatási alapítványhoz, és a Lungo Drom elnöke által titokban szervezett hasonló nevű új szervezethez, hanem a Türr István Képző és Kutató Intézet (TKKI) megszűnése után létrehozott új kormányzati háttérintézményhez, a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatósághoz (SZGYF) került.

 

Farkas Flórián fideszes országgyűlési képviselő, a Lungo Drom elnöke azt követően került szembe korábbi szövetségesével, Ajtai Tiborral, hogy 2015 elején, az önkormányzat Híd a munka világába nevű programjával kapcsolatban nyilvánosságra kerültek a visszaélések, és nyomozásokat indítottak a hatóságok, majd az ORÖ akkori elnöke, Hegedüs István nyilvánosan szembe fordult a romaügyi miniszterelnöki biztossal, és a Lungo Drom Bács-Kiskun Megyei elnöke Hegedüs István oldalára állt. A Farkas Flóriánt bíráló lungo dromos megyei vezetőket és tagokat, így Vajda László Zala megyei elnököt, Lakatos Oszkár Heves megyei elnököt, Hegedüs Istvánt és több ismert roma politikust is, akik képviselői az ORÖ-nak, kizártak a szervezetből.

 

Ajtai Tibor-Farkas Flórián

(Ajtai Tibor és Farkas Flórián a 2013-as dunai árvíz idején)

 

A Lungo Drom, és annak vezetője, Farkas Flórián 2002 előtt még az MSZP szövetségeseként politizált, majd szakítva a szocialistákkal, biztos parlamenti képviselői helyért szövetséget kötött az Orbán Viktor vezette Fidesszel. Farkas Flórián így már a negyedik ciklusát töltheti a Fidesz padsoraiban az Országgyűlésben, és 2011 januárjától 2014 októberéig az Országos Roma Önkormányzatot is vezette. Ebben az időszakban zajlott az ORÖ botrányprogramjai is, amelynek során a gyanú szerint 1,6 milliárd forint uniós támogatást szabálytalanul használtak fel, és a pénzt a kormányzat visszakövetelte a szervezettől, az adóhatóság pedig jelentős értékre elkövetett költségvetési csalás miatt két és fél éve nyomoz.

 

A RomNet több ORÖ-s képviselőtől is úgy értesült, hogy az utóbbi hetekben már elindult a „mozgolódás és a tülekedés” ki vezetheti majd a 2018-as országgyűlési választásokon a roma nemzetiségi listát, és így ki kerülhet majd akár képviselőként, akár szószólóként az Országgyűlésbe. Jelenleg Farkas Félix, a Lungo Drom alelnöke és szóvivője, Farkas Flórián bizalmi embere tölti be ezt a pozíciót, aki összesen 4.048 szavazattal képviseli a 800 ezer fősre becsült, a 2011-es népszámlálási adatok szerint is több mint 300 ezer fős magyarországi cigányokat a törvényhozásban.

 

Úgy tudjuk, az ORÖ nemzetiségi listájának vezetője akar lenni továbbra is Farkas Félix, de szívesen látná fiát is a lista élén, aki szintén képviselője az ORÖ-nek, de Balogh János ORÖ-elnök mellett Farkas Flóriánt támogató más képviselők is, így  Berényi László, korábbi fideszes országgyűlési képviselő, a már megszüntetett Híd a munka világába nevű foglalkoztatási szövetkezet elnök-vezérigazgatója, Dancs Mihály, a Roma Polgárjogi Mozgalom vezetője is pályázna a biztosra vehető nemzetiségi szószólói posztra. Farkas Flórián bizalmasa, Gáspár Szilvia pedig az Önkormányzat elnöke  kíván lenni. Mindkét posztról várhatóan, ahogy korábban is, Farkas Flórián egy személyben hoz majd döntést.

 

Az ORÖ-s képviselők között a harc nem csak a magas presztízsű poszt, és az azzal járó négy éves kiemelt javadalmazás, hanem a megbízatással járó mentelmi jog miatt is dúl, tekintettel arra, hogy várhatóan akár három tucatnyi gyanúsítottja is lehet az önkormányzaton belül feltárt törvénytelenségek és szabálytalanságok miatt, és több képviselő ellen is zajlik más ügyek miatt büntetőeljárás . Az sem mellékes szempont, hogy az ORÖ jövőre is több mint 100 millió forintot fordíthat a nemzetiségi listájának kampányára állami költségvetésből, amelynek elszámolására 2014-ben sem fordított túl nagy gondot. A RomNet korábban beszámolt arról, hogy az ORÖ 101 millió 344 ezer 552 Ft-ot kapott az állami költségvetésből a 2014-es országgyűlési választásokra, és abból 82 millió 813 ezer 375 Ft-ot „egyéb szolgáltatás” jogcímen használtak fel a láthatatlan kampányra. Az állami költségvetési támogatás fel nem használt összegét, 18 millió 531 ezer 177 Ft-ot pedig a Magyar Államkincstár számlájára visszafizették.

 

/hirek/2014/04/13/az_orszagos_roma_onkormanyzat_101_milliot_kapott_lathatatlan_kampanyara

/hirek/2015/04/13/csak_az_oro_nem_szamolt_el_tetelesen_a_2014-es_kampanypenzevel

 

Bár a Farkas Flórián által vezetett Lungo Drommal hivatalosan nem újította meg a választási szövetségét a Fidesz a 2014-es választások előtt, Orbán Viktor pártelnök kiemelt figyelemmel kísérve védelmébe vette mind a szerveztet, mind annak vezetőjét. A jelentős állami források kirendelése mellett politikai támogatást is élvez Farkas Flórián, aki azt követően, hogy sikeresen eltávolíttatta korábbi szintén bizalmi emberét, Hegedüs Istvánt az ORÖ-elnöki székből,  a háttérből irányítja a szerveztet az MCF és a Polgárjogi Mozgalom képviselőinek segítségével.

 

Az ATV. hu és a HVG a napokban írt arról, hogy Generációk Országos Cigány Érdekvédelmi Szervezete néven bontogatja szárnyait egy új országos szervezet, amelynek életre hívója nem más, mint Hegedüs Norbert, az Országos Roma Önkormányzat egykori elnökének a fia, aki szintén képviselője az ORÖ-nek. A fiatal roma politikus, aki Komló város Önkormányzatának fideszes képviselője, és a képviselőtestület pénzügyi és ellenőrzési bizottságának az elnöke, úgy nyilatkozott, bízik abban, hogy az általa létrehozott új szervezetbe tömegesen lépnek majd át a lungo dromosok, mert alternatívát tudnak nyújtani a Farkas Flórián által vezetett szervezettel szemben,  és  általuk profi, európai szintű roma politikusok jelenhetnek meg a hazai közélet színpadán.

 

Hegedüs Norbert most szintén pályázna a nemzetiségi lista vezetői helyére, amelyről 2014-ben Farkas Flórián az utolsó pillanatban vette le, és helyére Farkas Félixet tette, arra hivatkozva, hogy személyes döntése alapján apja, Hegedüs István az Országos Roma Önkormányzatot vezetheti majd. Farkas Flóriánt akkori döntésében az sem győzte meg, hogy a nyelveket beszélő fiatal roma értelmiségiként több uniós szintű tanácskozáson és konferenciákon képviselte mind a Lungo Dromot mind pedig az ORÖ érdekeit.

 

A RomNet több képviselőtől is úgy értesült, hogy az ORÖ-n belül, a listavezető személyét övező nagy viták miatt lépett vissza a harctól Ajtai Tibor, mert nem tudott elegendő támogatót gyűjteni magának, így most Balogh Jánossal és Farkas Flóriánnal ismét szembefordulva új utakat keres, abban bízva, a kormány és a Fidesz számára egyre kínosabbá váló Farkas Flórián helyére léphet.

 

Képtalálat a következőre: „ajtai tibor”

 

Ajtai Tibor a Cigány Önkormányzatok és Civil Szervezetek Országos Egyesülete elnökeként a RomNet-hez eljuttatott keddi közleményében „az új időszámítás kezdetét” jelezve azt írta: a cigány közösség nem érdekelt abban, hogy a nemzetiségi szószólói listát támogassa, mert ezzel elveszíti azt a jogot, hogy a pártlistákra adja le szavazatát, és meggyőződése szerint a kiegyezés, valamint a politikai, gazdasági, felzárkóztatási együttműködéseket teremtve csak a jelenleg regnáló politikai erővel képzelhető el együttműködés. Állítása szerint a jelenlegi kormányt és a Fidesz-KDNP szövetséget támogatható akaratához 14 megye ORÖ-s képviselői, területi Roma Önkormányzatai, település Roma Nemzetiségi Önkormányzatai, civil szervezetei, választójoggal rendelkező polgárai csatlakoztak, és már most mintegy 50-70 ezer szavazatot tudnak „az asztalra tenni”.

 

Az előző országgyűlési választásokat megelőzően civil szerveztek vezetői „Ne regisztrálj!” szlogennel kampányt indítottak, hogy a magukat roma nemzetiségűnek valló szavazópolgárok ne kérjék felvételüket  a nemzetiségi névjegyzékbe, mert akkor elvesztik jogukat, hogy pártok listájára voksolhassanak. A roma vezetők úgy gondolták, hogy nem szabad a Farkas Flórián által leadott, a közvélemény előtt sem ismert listára szavazni, ugyanis az ORÖ még a választási listáját sem tette közzé az önkormányzat honlapján. A kampányban civil szerveztek vezetői azért is vettek részt, mert a 2014-es választásokon több roma párt is elindult, és számítottak az állam által biztosított kampánypénzre.

 

A 2018-as országgyűlési választásokat várhatóan jövő áprilisban tartják, míg a helyhatósági és nemzetiségi választásokra 2019 őszén, feltehetően októberben kerülhet sor.

 

Hidvégi-B. Attila

 

Ajtai Tibor, a Cigány Önkormányzatok és Civil Szervezetek Országos Egyesülete elnökének közleménye:

 

„Változik a világ, s benne semmi sem állandó….”

 

2017. május 12-én a tartotta elnökségi ülését a Cigány Önkormányzatok és Civil Szervezetek Országos Egyesülete  melyen  az alábbi gondolatait fogalmazta meg.

Nyitott szemmel járva mindenkinek látni kell, hogyan alakul át Európa, Magyarország társadalmi, gazdasági, szociális helyzete, s ezzel együtt, hogyan változnak meg a társadalom alrendszerei, szerkezetei. A változás elérte a cigány közösségünket is. Késznek kell lennünk, hogy elvégezzük az elemzést, a múlt lezárását, és ezzel egyidejűleg ki kell mondanunk az új időszámítás kezdetét.

 Ideje meghatároznunk kidolgozott stratégiai lépésekben, jövőképekben, rövid és hosszú távú célokban elképzeléseinket, javaslatainkat. Meg kell tanulnunk „akarni” a változást, mert a külső segítséget csak és kizárólag akkor lehet eredményessé tenni, ha a közösségünk készen áll az új szemlélet, a változás befogadására, ha tenni akarást rendelünk a meglévő forrásokhoz, lehetőségekhez.

 

Álláspontunk a következők:

 

1. Megegyezés szükséges – a mi meglátásunk szerint kezdetben - a cigány közösségekben.

 

  2. Cél kell, hogy legyen a  romaügy, a közösség ügye, amit nemzeti ügyként kell kezelni.

 

  3. A magyar társadalommal is vissza kell állítanunk az együtt gondolkodás, a közös építkezés   alapjait. Hazánknak békére, párbeszédre, munkás, szorgos kezekre, az Istent, az Egyházat, a Hazát, a Családot, a Nemzetet fontosnak tartó állampolgárokra van szüksége. Olyan polgárokra, akik közösen építik újjá szellemileg, erkölcsileg, társadalom-politikailag, és nem utolsó sorban gazdaságilag országunkat, otthonunkat!

 

4. Meg kell egyeznünk az országunk döntéshozóival, meg kell győzzük őket arról, hogy újat akarunk, ahol alap lesz: a szakmaiság, az átláthatóság, az eredményesség, a kooperáció, a örvényszerűség.  

 

5. Újra kell gondolni a felzárkóztatás politika elemeit, mérföldköveit, határidejét, forrásait - mindezt természetesen komoly ellenőrzés mellett. Meg kell értetnünk azt, hogy cigányság nélkül nincs felzárkóztatás, támogatni kell az „akarni-akarást”.

 

6. Végül, de nem utolsó sorban: napjainkban a cigány közösség nem érdekelt abban, hogy a nemzetiségi szószólói listát támogassa, mert ezzel elveszíti azt a jogot, hogy a pártlistákra adja le szavazatát. Ez idő szerint pedig arra van szükségünk, hogy a kiegyezést fontosnak tartva, politikai, gazdasági, felzárkóztatási együttműködéseket teremtsünk a közösség j avára. Az együttműködés pedig csak a jelenleg regnáló politikai erővel képzelhető el, támogatható r észünkről. A leírtakhoz 14 megye ORÖ-s képviselői, területi Roma Önkormányzatai, település Roma Nemzetiségi Önkormányzatai, civil szervezetei, választójoggal rendelkező polgárai csatlakoztak! Az említett megyékben országosan - 8 hónapos munka után már - mintegy 50-70 ezer szavazatot tudunk már most az asztalra tenni.

 

Kelt: Kiskunfélegyháza; 2017. 05. 12.

 

Ajtai Tibor