A pécsi Diverse Youth Network kerekasztal-beszélgetést tartott Brüsszelben arról, hogy mit jelent a romáknak, és nem romáknak az ellenállás, emlékezés, és hogy ez miként alakíthatja identitásunkat.
Május 16-a immár jeles nap a nemzetközi roma civil társadalom berkein belül. Egy mozgalom epült a roma ellenállás napjára, ahol a cél egy pozitív narratívába kapaszkodás a holokauszt idején ellenálló roma hősök méltatásával és a rajtuk való emlékezéssel. A pécsi Diverse Youth Network ( Diverz Ifijúsági Hálózat) kerekasztalbeszélgetést szervezett Brüsszelben arra a kérdésre keresve a választ, hogy mit jelent a romáknak, és nem romáknak az ellenállás, emlékezés, és hogy ez miként alakíthatja identitásunkat.
A program keretében Verhás Evelin a Tom Lantos Intézet program igazgatója, Atanas Stayanow aktivista, Jelena Jovanoviæ az ERGO Network munkatársa és Rostás József a Diverse Youth Network koordinátora cseréltek eszmét a témában.
Verhás Evelin bemutatta a roma ellenállásról szóló kutatás legfontosabb eredményeit, valamint egy videóinterjút egy francia roma túlélő, Gerard Gureme visszaemlékezéseit, illetve felhívta a további kutatásokra való igényt, mivel kevés forrás áll rendelkezésünkre. Athanas Stoyanov a DIKH I NA BISTER nemzetközi Roma Holokauszt mozgalom révén 2014.-től minden év augusztusában Auschwitz-Birkenauban megrendezésre kerülő megemlékezés és szeminárium szervezője és képzője a beszédében a holokauszt politikai elismerésének fontoságára hívta fel a figyelmet. Soraja Post az Európai Unió roma származású képviselője sajnos nem tudott megjeleni a rendezvényen, de szervezőknek elkötelezettségét és támogatását fejezte ki a téma iránt.
A beszélgetés alatt a vendégek és a szakértők között az identitás és a közösségi szerepvállalás és a romák és nem romák közötti együttműködés fontossága került fókuszba illetve, hogy mint jelent ez ellenállás a hétköznapokban.
A Divers Youth Network főként roma és nem roma fiatalok által létrehozott civil szerveződés, a hálózat tevékenységeivel elsősorban azokat célozza, akik a társadalmi diverzitást erősítik, mint például a nemzetiségek, szubkultúrák, LMBTQI közösségek és a társadalomból kirekesztettek. A Diverse Youth Network e csoportok megszólításával, aktivitásuk fejlesztésén keresztül célul tűzi ki a társadalmi sokszínűség értékként megerősítését. Víziója szerint attól tud támogató és befogadó lenni egy társadalom, amikor tagjai és csoportjai önkéntesen és hatékonyan működnek együtt. Egy sokszínű társadalomban a fent nevezett csoportok hatékony párbeszédet folytatnak egymással és a többségi társadalommal, s egymást támogató, szolidáris együttműködéseket visznek véghez. A diverz társadalom mozgatórugója az aktív állampolgári magatartás és az egyéni és közösségi identitáshoz kötődés, amely értéket teremt és az önmegvalósítás alapja. A befogadó társadalomban valamennyi egyén és csoport egyenlő lehetőséggel vesz részt az őket érintő kérdések megvitatásában és eldöntésében. A diverz ifjúság a demokratikus, élhető, és sokszínű - befogadó társadalom alapköveit teszi le, amely hidat épít egyén és csoport, kisebbség és többség között.