2024 April 26., Friday/Ervin napja van. .

Keresés

Add meg amire keresni szeretnél!

Helsinki bizottság: elfogadhatatlan, hogy a fennálló rendhez igazodjon a bíróság
2011. 11. 08. 00:00

A Magyar Helsinki Bizottság szerint elfogadhatatlan az az álláspont, hogy a bíróságnak "az országban fennálló rendhez", és nem a jogrendhez kell igazodnia.

A Fővárosi Bíróság múlt pénteken első fokon egy rendbeli, hatósági rendelkezés elleni izgatás miatt bűnösnek mondta ki Kiss Róbertet, az Új Magyar Gárda főkapitányát, két év próbára bocsátotta, ugyanakkor őt és két társát az egyesülési joggal való visszaélés miatt emelt vád alól bűncselekmény hiányában felmentette.
    

 

A bíró emlékeztetett arra: a Magyar Gárda egyesületet és mozgalmat 2009 júliusában jogerősen feloszlatta a Fővárosi Ítélőtábla, annak határozatát a Legfelsőbb Bíróság is jóváhagyta 2009 decemberében. A bíróság szerint Kiss Róbert egy 2009-es rendezvényen általános engedetlenségre szólított fel a feloszlatást kimondó ítélettel szemben. 
    

 

A bíró az indoklásában úgy fogalmazott: "jelenleg a magyar közélet úgy néz ki, hogy a magyar parlamentben és az utcákon a nemzeti radikalizmusnak olyan formája létezik, amelynek a retorikájában elfogadottá vált a cigánybűnözés kifejezés", a bíróságnak pedig "nem a népet kell nevelnie, hanem az országban fennálló rendhez igazodnia" és "nem a bűnüldözés eszközeivel kell elkergetnie a politikai nézeteket". Szerinte nem a bíróság dolga megmondani, hogy ki "cigányozhat", ezt a politikának kell megszűrnie.
    

 

A Helsinki bizottság hétfőn azt közölte: aláássa a jog uralmát és a jogszabályok betartása iránti hajlandóságot az a nézet, amely szerint a bíróságnak "az országban fennálló rend", és nem a jogrend alapján kell ítéletet hoznia.
    

 

Mint írták, egy tiltott magatartást nyilvánvalóan nem tesz jogszerűvé, hogy azt sokan tanúsítják. Az meg végképp nem lehet lényeges egy büntetőperben, hogy arról egy parlamenti párt mit gondol - tette hozzá a jogvédő szervezet. Kiemelte: politikai párt álláspontja egy bírósági ítélet indokai között soha nem jelenhet meg.