Önbizalom fejlesztés, önkép erősítés, jövőképformálás a művészet és a kultúra segítségével - ez a célja Bhim Rao Egyesületnek, a nemzetközi Roma Mentor Program hazai résztvevőjének.
„Mi is ugyanazokkal a problémákkal néztünk szembe, mint a programunkban részt vevő gyerekek, tudjuk mit jelent a kirekesztettség, a szegénység” – mondta Glonczi Nikoletta, a Roma Mentor Program (RMP) projektvezetője. A céljuk az, hogy a résztvevő felső tagozatos diákok a művészet és a kultúra segítségével megerősítsék az önképüket, az önbizalmukat, és legyen jövőképük. A nemzetközi projekt Macedónia, Szlovákia, Bulgária, Románia és Magyarország részvételével zajlik, a Nyílt Társadalom Intézet (OSI) támogatásával. A hazai szervezet, a Bhim Rao tizenöt intézmény több mint háromszáz roma diákjával foglalkozik, tizenöt állandó és néhány időszakosan besegítő roma mentor közreműködésével.
„A mentorainkon keresztül mutatjuk meg, hogy létezik más világkép is, és reméljük, hogy életútjuk alapján a gyerekek példaképeivé válhatnak” – mondta Glonczi Nikoletta. Van köztük festőművész, rendőr, oktatási szakértő, esélyegyenlőségi szakember, szülésznő, író, egy divatstúdió vezetői, egy internetes oldal főszerkesztője, színész, egyetemi dolgozó és olyan is, aki éppen a doktori disszertációját írja.
A projektvezető a Roma Sajtóközpontnak az eredményekről is beszélt, például azokról az alkotásokról, amelyeket a gyerekek készítettek: bábok, színdarabok, táncbemutatók, festmények, rajzok. Egy salgótarjáni óvoda külső falát a programban résztvevő diákok festették meg, emellett készítettek egy cigány szakácskönyvet, sőt, meg is főzték az abban lévő receptek alapján a hagyományos cigány ételeket - Glonczi Nikoletta.
Az eddigi sikereikről az Athe Sam fesztiválon számolnak be, június 7-én, a fővárosi Gödör Klubban. A több mint háromszáz résztvevő diák produkcióján kívül kerekasztal beszélgetésen lesz szó a pedagógus szakma kihívásairól, és a hagyományos oktatási forma, valamint a Roma Mentor Programban használt módszerek közti különbségekről. A fórum vendége Hoffmann Rózsa, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium oktatásért felelős államtitkára, Mendrey László, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke, Galló Istvánné, a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke, Zongor Gábor, a Területi Önkormányzatok Országos Szövetségének főtitkára, Mohácsi Erzsébet, az Esélyt a Hátrányos helyzetű Gyermekekért Alapítvány igazgatója, és Radó Péter oktatáspolitikai elemző.