2025 July 02., Wednesday/Ottó napja van. .

Keresés

Add meg amire keresni szeretnél!

Gyöngyöspata: szolidaritási tüntetés a Kossuth téren
2011. 03. 20. 00:00

Demonstrációt tartunk, hogy kinyilvánítsuk szolidaritásunkat a gyöngyöspatai romákkal - jelentette be Horváth Aladár, az egyik szervező. A tüntetés hétfő délután fél négykor kezdődik a Kossuth téren.

Március 21-e a rasszizmus elleni küzdelem világnapja. Ehhez kapcsolódva a Wesley János Lelkészképző Főiskola filmvetítésekkel és fórumokkal egybekötött romanapot tartott a budapesti Vörösmarty Moziban. Az eseményen Horváth Aladár roma jogvédő elmondta, hogy Balog Zoltán társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár hétfőn fogadja a gyöngyöspatai romák küldöttségét.

 

A Heves megyei települést a közelmúltban szélsőjobboldali csoportok szállták meg, hogy megfélemlítsék a falu roma lakosságát. A rendőrség nem látott okot arra, hogy megakadályozza a különféle rasszista szervezetek felvonulását.

 

Horváth Aladár bejelentette, hogy hétfő délután - reményei szerint több ezer résztvevővel - szolidaritási gyűlést tartanak a Kossuth téren, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium előtt. A rendezvény fél négykor kulturális programokkal kezdődik, négytől pedig a felkért előadók mondanak beszédet.

 

A szervezők mindenkit várnak, aki megelégelte, hogy neonáci félkatonai szervezetek tarthassák rettegésben falvaink, városaink cigány lakosságát, és elege van abból, hogy a magyar parlamentben mindennapossá vált a fajgyűlölő retorika.

 

Orbán Viktor miniszterelnök pénteken találkozott a fideszes Farkas Flóriánnal, az Országos Roma Önkormányzat elnökével és Balog Zoltán államtitkárral. Az eseményről kiadott közlemény szerint „aláhúzták a közbiztonság fontosságát is, ugyanakkor egyetértettek abban, hogy Magyarországon a rend fenntartása a rendőrség kötelessége, és hogy a törvényeket, valamint az együttélés szabályait mindenkinek be kell tartania".

 

A gyöngyöspatai incidens kapcsán a TASZ (Társaság a Szabadságjogokért) a rendőrséget és a kormányt is felelőssé tette. Az emberi jogi szervezet egyúttal felkérte a kormányt, hogy a szélsőségesekkel szemben elmaradt intézkedések miatt a „belügyminiszteren keresztül utasítsa a rendőrséget a megfelelő büntetőeljárások megindítására".