2024 April 26., Friday/Ervin napja van. .

Keresés

Add meg amire keresni szeretnél!

Ügyészséghez fordul a Gandhi Közalapítvány ügyében az OKM képviselője
2009. 11. 13. 00:00

Az alapítók júniusban hívták vissza a roma nemzetiségi oktatási intézményt működtető közalapítvány Várnai Márton vezette, év elején felállt kuratóriumát, és helyükre új tagokat választottak.

Kajtárné Botár Borbála az MTI-nek elmondta: a Gandhi Közalapítvány ügyintéző szervezete, a kuratórium szeptember elején négytagúra csökkent a törvényes kilenc helyett, így egyszerű többséggel sem tudnak semmilyen döntést hozni. Hozzátette: a leváltott kuratóriumi elnök, Várnai Márton pedig azóta pénzügyi kérdésekben is csak olyan aláírásokra jogosult, amelyekhez nem kell a kuratórium döntése.

Az alapítók júniusban hívták vissza a roma nemzetiségi oktatási intézményt működtető közalapítvány Várnai Márton vezette, év elején felállt kuratóriumát, és helyükre új tagokat választottak, mert aggályosnak ítélték az iskolában nyár elején tartott igazgatóválasztás körülményeit. Az új tagok beiktatásához azonban módosítani kell a közalapítvány alapító okiratát, ami csak akkor lehetséges, ha a dokumentumot mind a 24 alapító aláírja.

Huszonketten ezt megtették, az egyik alapító, Varga Ilona, valamint a Szedresi Roma Szervezet képviselője eddig azonban erre nem volt hajlandó. Kajtárné elmondta: szeretné, ha a két alapító felülvizsgálná álláspontját. Ha ezt nem teszik meg, akkor a Baranya Megyei Ügyészséghez fordul a törvényes állapot helyreállítása ügyében. Hangsúlyozta: az ügyészség csak felkérheti, illetve felszólíthatja a két alapítót az aláírások pótlására.

Ha azonban ez ésszerű határidőn belül nem történik meg, az ügyészség kérheti az illetékes bíróságtól, hogy szüntesse meg a közalapítványt - tette hozzá. A Gandhi Közalapítvány és a gimnázium működése az államnak ebben az évben csaknem 440 millió forintjába kerül, amelyet közoktatási normatívaként, illetve az oktatási tárcán keresztül közoktatási megállapodás keretében kap a szervezet. Ebből az alapítvány működésének költsége több mint 42 millió forint.

Az ügy előzménye, hogy a januárban megváltozott összetételű kuratórium július 1-től nem az iskolát egy évtizede vezető, a szülők, a diákönkormányzat, valamint a nevelőtestület által támogatott Csovcsics Erikát, hanem a Gandhi egyik tanárát, Gidáné Orsós Erzsébetet bízta meg az igazgatói teendőkkel. Ez ellen a gimnázium diákjai június elején ülősztrájkkal tiltakoztak, az alapítok is felemelték szavukat a döntés ellen, és Sólyom László államfő is aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a pályázat körül kialakult vita veszélyeztetheti az iskolának a roma közoktatásban elért példamutató eredményeit. A kuratóriumi tagok visszahívása sem tette semmissé az igazgatóválasztás eredményét, az új igazgató, Gidáné Orsós Erzsébet július elsején elfoglalhatta posztját.

Várnai Márton, a kuratórium akkori elnöke korábban újságíróknak azt mondta, hogy az új vezetőt pályázat útján, törvényesen választották meg, személyében minden szempontból alkalmas, felkészült vezető kerül a gimnázium élére. Hozzátette, hogy Csovcsics Erika nem felelt meg a törvényi feltételeknek, mert nincs meg a szakirányú végzettsége, noha egy évtizede lett volna ennek pótlására.