2024 April 26., Friday/Ervin napja van. .

Keresés

Add meg amire keresni szeretnél!

Túl nagyra nőtt a siker az igrici cigányoknál
2009. 07. 28. 00:00

A földeken most csaknem 40 ember dolgozik.

Termelőszövetkezetet alapított a helyi cigány kisebbségi önkormányzat a Borsod megyei Igriciben, hogy így próbáljanak segíteni önmagukon - írta a Délmagyar.hu.

A téeszben öt hektáron uborkát termelnek, a termést egy konzervgyár veszi át. Csaknem negyven ember dolgozik a földeken minden nap. A program olyan sikeres, hogy környékbeli településekről már jelezték: szeretnének ők is így segíteni a munkanélkülieken.

- Az utóbbi hat-hét évben az egyik kollégám részvételi fejlesztéssel foglalkozott, a nem roma közösségekben. Azt vettük észre, hogy a kistérség 30%-a, vagyis a cigányság pont kimarad a fejlesztésekből. Kellene valamit csinálni - mesélt a program kezdeteiről Szombati Kristóf társadalomkutató a 168 Óra Online-nak.

Az ötlet végül egy helyi vállalkozó, Nótár Zoltán agyából pattant ki, aki húsz évig dinnyetermesztésből élt. Õ lett az Igrici Kertészeti Szövetkezet elnöke. A Független Hírügynökségnek azt mondta: jó üzlet az uborka, mivel kevesen termelik. A konzervgyárak nagyon jó árat adnak érte, úgyhogy a termesztése hosszú távon fenntartható, gazdaságos és jövedelmező.

- Akkor volt alakulóban a Polgár Alapítvány az Esélyekért. Ez az Alapítvány támogatja a program továbbvitelét a kistérségben, most azonban romákkal. Egy ideig csak interjúztunk, felmértük a terepet. Kíváncsiak voltunk arra, hogy az emberek miben látják a saját problémáikat és a megoldásokat - mondta Szombati Kristóf. Kiderült, amit már előre sejteni lehetett: Igriciben a megélhetés a legnagyobb probléma. Az is kiderült, hogy régebben működött a faluban egy téesz. - A helyiek találták ki, hogy újra kell szervezni a szövetkezetet és uborkát fognak termelni - tette hozzá a szociológus. Elmondta: a program annyira sikeres lett, hogy már a szomszéd faluból is jönnek az emberek munkáért. Mert munkalehetőség nincs a környéken, hiába akarna bárki dolgozni.

A helyiek az induláshoz 13 millió forint kölcsönt kaptak a hátrányos helyzetűeket támogató Polgár Alapítványtól. Számításaik szerint a pénzt augusztusban visszafizetik, és onnantól önmagát eltartja a szövetkezet. - Mi csak kérdéseket tettünk fel nekik. A programot alapvetően a helyi cigányok dolgozták ki, Nótár Zoltán vezetésével, aki éjt nappá téve dolgozik az utóbbi pár hónapban - közölte lapunkkal a társadalomkutató.

Már megvan az eredmény

A földeken most csaknem 40 ember dolgozik. Bárki csatlakozhat, aki kiváltja az őstermelői igazolványt. A dolgozók között van olyan, akinek korábban soha nem volt munkahelye. A szövetkezet négy hónapja működik, Kislászló Csaba, Igrici polgármestere szerint már látszik az eredménye: azóta nem jelentkezett senki rendkívüli szociális segélyért.

Az emberek havonta körülbelül hatvanezer forintot kapnak kézhez - írta a Délmagyar.hu. A munka folyamatos, mert szerződést kötöttek a tyukodi konzervgyárral, ott veszik át a termést. Illetve vennék. A nagy terv veszélybe került, méghozzá meglehetősen abszurd okból: az uborkák túl nagyra nőttek. Ezért le kell szedni a termést, hogy a következőkhöz, a kisebbekhez hozzá lehessen férni és azokat el lehessen adni. Ehhez azonban több munkás kell - amit a szövetkezet már nem tud megfizetni. Ezért most önkéntesekkel próbálják meg megoldani a krízist.

Túl nagy lett a siker - meg az uborka

A termelőszövetkezet és a kistérségben dolgozók legutóbb már a wiw-en toboroztak önkénteseket. Felhívásuk szerint "a projekt kútba fog esni, ha a következő pár napban nem szedik le a túl nagyra növekedett ubikat. A helyzet az, hogy a szövetkezetnek nincs pénze a kertészetben szorgoskodó 25 főn túl szükséges munkaerő foglalkoztatására. Ezért sürgősen kéne minimum 20 önkéntes, aki beállna a helyi romák mellé szüretelni a most következő hétfőn, kedden (esetleg szerdán)."

- Sürgősen meg kell tisztítani a nagy uborkáktól a terepet, mert félő, hogy így a kicsik nem nőnek ki. A tyukodi konzervgyár pedig csak a 3 és 12 centi közti uborkákat veszi át. Ezért várjuk az önkéntesek jelentkezését - erősítette meg a felhívást Szombati Kristóf. Aki önkéntesnek állna, annak a helyiek állják a szállást és az étkezést, az odajutást pedig közös autókkal oldják meg.