A romákat sújtó jogsértések terén a strasbourgi bíróság keddi döntése messze nem az első ilyen döntés.
A romákat sújtó jogsértések terén a strasbourgi bíróság keddi döntése messze nem az első ilyen döntés. A romák jogainak védelmében egy másik emberi jogi szervezet, az Európai Roma Jogok Központja, a csehországi Ostrava városában élő roma gyerekek iskolai szegregációja ügyében indított pert a cseh állam ellen évekkel ezelőtt, amit 2007 novemberében megnyert. Az Emberi Jogok Európai Bírósága a mostani ügyhöz hasonlóan jogsértést állapított meg és 4000 euró kártérítés megfizetését írta elő.
A strasbourgi bíróság mostani döntésével kapcsolatban Mohácsi Viktória a következőket mondta: "Az emberi jogok területén a strasbourgi székhelyű emberi jogi bíróságon kedden hozott döntés vitathatatlanul mérföldkő, de mindenképpen kiemelt fontossággal bír a roma nők jogainak védelme terén. Az ilyen és a hasonló, súlyos diszkriminatív bűncselekmények nemcsak Közép- és Kelet Európában, de Európa más területein is gyakoriak. Az ügy jelentőségéhez képest azonban roppant szerénynek tartom a kártérítés összegét: úgy a több tucat roma gyermek sorsát megpecsételő jogsértés ügyében, mint a legfrissebb - nyolc roma nőt érintő - bírósági döntésben, akiket jogtalanul fosztottak meg attól, hogy újból átéljék az anyaság megélésének örömét.
Mind romaként, mind anyaként az a véleményem, hogy ha egy jogállamban ilyen jogsértés történik, akkor az adott állam részéről elvárható az a gesztus, hogy amennyiben a sértett nők közül bárki újból gyereket szeretne vállalni, annak az állam minden anyagi vonatkozású kiadását magára vállalja."