2024 May 08., Wednesday/Mihály napja van. .

Keresés

Add meg amire keresni szeretnél!

Szobrot kapott Péli Tamás
2008. 09. 15. 00:00

A Kalyi Jag Roma Nemzetiségi Szakiskolában szobrot avattak Péli Tamás egykori országgyűlési képviselő, cigány származású festőművész tiszteletére.

A Hősök falán annak az egykori cigány értelmiségi vezéralaknak az alakját helyzték el, akit ma is példaképnek állíthat a cigányság. Kiss Péter kancelláriaminiszter ünnepi beszédében úgy fogalmazott: helyénvaló szobrot avatni és példaképként állítani, mert ma, amikor a Prikezsia Gárda masírozik, akkor világossá kell tenni, aki nagyon-nagyon magyar, az olyan, mint Péli Tamás. A szocialista politikus szerint a roma nemzetiségi szakiskolában "utászképzés" zajlik, és az itt tanuló fiatalok, akár csak Péli Tamás, hidat vernek a nemzet tagjai között. Kiss Péter azt kívánta, Péli Tamás szellemi hagyatéka a többségi társadalom hagyatéka legyen.

Horváth Csaba (MSZP) főpolgármester-helyettes rövid beszédében kijelentette: két éven belül elkészülhet az az országos roma kulturális intézmény, amely méltó módon tudja hirdetni a cigány kultúrát.

Kolompár Orbán, az Országos Cigány Önkormányzat (OCÖ) elnöke úgy fogalmazott: "Olyan világban élünk, amikor sem emlékezni, sem alkotni nem lehet, mert beárnyékolja életünket a szélsőséges eszme és a Prikezsia Gárda menetelése, és az ember nem tudja, mikor emlékezzen és mikor féljen". A roma vezető szerint sok Péli Tamásra lenne szükség, ugyanis olyan művész és politikus volt, akinek szellemisége és léte hiányzik a parlamentből és a roma politikából, ezért azt üzeni a fiatal generációnak, kövessék ezt a szellemiséget.

Varga Gusztáv, a Kalyi Jag Roma Nemzetiségi Szakiskolát működtető egyesület elnöke valamennyi felszólalónak egy Kalyi Jag emlékplakettet adott át.

Péli Tamás Károly 1948. augusztus 7-én született Budapesten. Tanulmányait 1962-ben a Képzőművészeti Gimnáziumban végezte, ahol 1966-ban érettségizett. 1968 és 1973 között a Holland Királyi Képzőművészeti Akadémián tanult. Ezekben az években elsősorban Amszterdamban, de számos más nyugat-európai városban is kiállította műveit. A hetvenes évek második felétől Budapesten és az ország nagyobb városaiban, az 1980-as évektől Strasbourgban és Párizsban rendezett sikeres kiállításokat.

1974-től a Művészeti Alap tagja, 1980 és 1985 között a Fővárosi Tanács tagja volt. 1986 és 1987 között a Magyarországi Cigányok Kulturális Szövetségének, 1993-tól a Kethano Drom szerkesztőbizottságának tagja volt. 1992-ben a Magyar Szocialista Párt országos listáján került az Országgyűlés 1994-ben ugyancsak a párt országos listáján szerzett képviselői mandátumot.

A 46 éves korában elhunyt cigány festőművész, szocialista országgyűlési képviselő földi maradványait 1994. december 7-én a Kerepesi temetőben Munkácsy Mihály és Csontváry Kosztka Tivadar közelében helyezték örök nyugalomra.

Legjelentősebb művei közzé tartozik az a monumentális munkája, amely a Holland Képzőművészeti Akadémia falát díszíti. A pannó közel 50 négyzetméter nagyságú. A különleges szín- és formavilágot létrehozó művész több mint 70 képét hagyta az utókorra. A parlamenti ülések alatt készített rajzaiból Parlamenti firkák címmel válogatás jelent meg.

Péli Tamás emlékére legutóbb 2006. szeptember 15-én rendeztek képzőművészeti kiállítást Budapesten, és ugyanebben az évben életútjáról albumot jelentettek meg.