2024 April 19., Friday/Emma napja van. .

Keresés

Add meg amire keresni szeretnél!

Járóka Lívia uniós fellépést sürget a kolduló romák ügyében
2007. 10. 24. 00:00

Járóka Lívia szerint nem a kisstílű bűnözés jelenségében kell megragadni a probléma gyökerét, hanem a romák elleni kirekesztési gyakorlatban, az iskolai elkülönítésben, a munkalehetőségek hiányában.

Mint a képviselőnő az MTI-nek elmondta, szerdán közös sajtóértekezletet tartottak az EP strasbourgi székházában Roberta Angelilli és Luisa Morgantini olasz EP-képviselőkkel, valamint Franco Frattinivel, az EU legfőbb végehajtó testületének, az Európai Bizottságnak az igazságügyi kérdésekben illetékes alelnökével.

A sajtótájékoztatón Angelilli arra helyezte a hangsúlyt, hogy a szóban forgó romák közül sokan az olasz városok utcáin koldulnak - gyakran gyermekeiket is erre kényszerítve -, valamint különböző bűncselekményeket követnek el.

Járóka Lívia szerint nem a kisstílű bűnözés jelenségében kell megragadni a probléma gyökerét, hanem a romák elleni kirekesztési gyakorlatban, az iskolai elkülönítésben, a munkalehetőségek hiányában.

Ezeknek az embereknek a számáról csak hozzávetőleges becslések vannak forgalomban, számukat néhány százezer és egymillió közöttire teszik. Egy adat szerint húszezer, zömmel romániai gyökerű roma gyerek nem tesz eleget Olaszországban iskolalátogatási kötelezettségének - mondta el az MTI-nek Járóka Lívia.

Emlékeztetett arra, hogy miután Románia időközben EU-taggá vált, az onnan érkezett romák számára létesített - nyomorúságos körülményeket jelentő - fogadó táborokat felszámolták, de ezzel semmit nem oldottak meg, mert a nincstelenek gyakran csak alkalmi szálláshelyet találnak maguknak, nem egyszer illegális módon.

A magyar EP-képviselőnő szerint ideje lenne, hogy az EU-bizottság, valamint a tagállamok kormányait megjelenítő Európai Tanács érdemben foglalkozzon a problémával, amely nem csak Olaszországban létezik. Az uniónak - mondta - az esélyegyenlőségi törekvések jegyében tevékenységi tervet kell kidolgoznia, és azok teljesítését számon kellene kérnie az érintett országok kormányán. A fejlesztési támogatások odaítélésénél szempontként kellene figyelembe venni, hogy mely programok célozzák a szegregáció leküzdését.