2024 April 18., Thursday/Andrea, Ilma napja van. .

Keresés

Add meg amire keresni szeretnél!

Egy kisvárosnyi embert regisztráltak az aktivisták a védőoltásra
2021. 05. 10. 00:00

Egy kisebb városnyi embert, összesen 13.428 állampolgárt regisztráltak a koronavírus elleni védőoltásra az „Oltass, hogy élhess!” címmel lezajlott kampány önkéntesei és aktivistái három hét alatt.

A koronavírus elleni védőoltás regisztrációjának elősegítése érdekében április közepén országos, átfogó kampány indult az Országos Roma Önkormányzat koordinálásában a Civil Tanács Egyesület, a Civil Kollégium Alapítvány, a Rendszerszint és az 1Magyarország Kezdeményezés aktivistáinak részvételével azzal a céllal, hogy az ország leghátrányosabb helyzetű településein konkrét segítséget adhassanak azoknak az állampolgároknak, akik nem rendelkeznek kellő információval, vagy technikai eszközzel a vakcina igénylésének folyamatához.

 

Oltass, hogy élhess

 

A tapasztalatok szerint nagyon sok család nem rendelkezett internetkapcsolattal, sokaknak egyáltalán nem volt e-mail címe, de olyan technikai eszközük sem volt, amivel igényelhették volna a védőoltást. Az aktivisták internettel ellátott tabletekkel járták a kijelölt települések utcáit, és akik élni kívántak a lehetőséggel - akár e-mail címeket regisztrálva - segítséget kaptak a kormányzati honlapra szükséges adatok feltöltésében s egyúttal a védőoltás igénylésében. Számos településen problémaként merült fel az is, hogy emberek nem rendelkeztek telefonszámmal, ezért a regisztráció során az aktivista a saját elérhetőségét adta meg a honlapon, majd a védőoltás helyéről és időpontjáról később egyenként értesítette a regisztráltakat. Az aktivisták visszajelzései szerint a kampánynak köszönhetően mintegy ötezer ember már meg is kapta a védőoltás első adagját. 

 

A regisztrációs kampányban részt vevő önkéntesek és aktivisták az egészségügyi és biztonsági előírások betartásával kapcsolatos képzésen is részt vettek a Civil Kollégium Alapítvány szervezésében, és egészségügyi szakemberek arra is felkészítették az önkénteseket, hogy megfelelő tájékoztatást tudjanak adni a településeken azoknak az embereknek is, akik félnek az oltás esetleges mellékhatásaitól, és ezért nem tervezik beoltatni magukat. Az aktivisták minden egyes településen arra is felhívták a figyelmet, hogy a védőoltás senki számára nem kötelező, és senkit nem akarnak rábeszélni a védőoltásra, ám aki szeretne élni a lehetőséggel, de valamilyen oknál fogva nem tud, az helyben azonnal segítséget kaphat.

 

A kampányban tevékenykedett összesen 108 aktivista és önkéntes, több mint 32 ezer embert értek el és szólítottak meg három hét alatt a 14 megyében zajlott akció keretében. Bár kezdetben az emberek nagyobb számban elutasítással, fenntartással fogadták a segítségnyújtási lehetőséget, részben a közösségi médiában terjedő álhírek és az emberek között terjedő pletykák miatt, a kampány második felében már több településen maguk az emberek keresték az önkénteseket, segítséget kérve a regisztrációhoz.

 

További képek a terepmunkáról: https://drive.google.com/drive/u/1/folders/1GHKHG2Rbh4DhCdeKyN14tK2AwDuOKj2v


Az Országos Roma Önkormányzat és a különböző civil szervezetek eddigi példátlan és sikeres összefogásával zajlott kampány azt is demonstrálni kívánta, hogy a koronavírus elleni védekezés és a vakcina-regisztráció nem lehet etnikai kérdés, de meg kell találni a módját, hogy az információ és a védőoltás a leghátrányosabb helyzetű településekre is eljusson, éppen ezért az aktivisták mindenkinek egyformán segítséget nyújtottak, aki igényelte azt. 

 

A kampány során az egyik legnagyobb problémaként az volt tapasztalható, hogy a védőoltásra regisztráltakat sokszor olyan oltópontokra irányítják, amelyek több tíz kilométerre vannak a lakóhelyüktől, így komoly anyagi problémát jelent számukra az utazás. További problémaként jelentkezett, hogy a vírusfertőzésben elhunyt emberek családtagjainak óriási anyagi megterhelést jelent a hozzátartozók temetési költsége. Sok esetben a legolcsóbb és legegyszerűbb temetés is több százezer forintos tétel, ami akár sok hónapnyi, vagy egy teljes éves bevételét is jelenti a hozzátartozónak. 

 

Az „Oltass, hogy élhess!” kampányhoz kapcsolódva, a településeken dolgozó önkéntesek és aktivisták munkáját segítve az aHang, a Dikh Tv, a RomNet és a Roma Sajtóközpont egy közös, országos médiakampányt indított.


A médiumok saját felületeiken, olvasó-, és nézőközönségük körében, valamint a közösségi médiában helyszíni tudósításokkal, kisvideókkal, tájékoztató filmekkel hívták fel a figyelmet a védőoltás-regisztráció lehetőségére és fontosságára. A riportok, nyilatkozatok, videós posztok, egyéni sorsokat bemutató filmek egyenként is több százezres elérést produkáltak, de volt olyan videós tudósítás, amely a közösségi médiában elérte a kétmilliós megtekintést. A teljes kampányról, riportok, tudósítások, híradós beszámolók készültek a hazai és nemzetközi sajtóban.

 

További megjelenések, videók a közösségi médiában: https://www.facebook.com/hashtag/oltasshogy%C3%A9lhess

 

A civil akcióhoz csatlakozott Bangó Margit Kossuth-díjas nótaénekes, előadóművész, Bódi Guszti és fia, Bódi Csabi, illetve Falusi Mariann és Lang Györgyi énekesnők, a fiatalabb generáció tagjai közül Ifj. Sárközy Lajos, Junior Prima díjas hegedűművész, Oláh Gergő, az X-faktor győztese, illetve a milliós rajongótáborral rendelkező énekes, Varga Márk, ismert nevén G.w.M, valamint Oláh József, a Parno Graszt együttes vezetője. Mindannyian beszéltek a védőoltás fontosságáról, esetleg a vírusfertőzés következtében szerzett személyes tapasztalatukról, illetve a regisztráció fontosságára is felhívták a figyelmet. Az aHang közösségi gyűjtése által finanszírozott, a Dikh Tv-n terjesztett videók az alábbi linkeken visszanézhetők.

 

Sárközy Lajos: https://youtu.be/GME4bfXUp5k

Pa-dö-dő: https://youtu.be/8pDaVemIkGo

Oláh Gergő:https://youtu.be/d3nucwkLFUo

Oláh Józsi: https://youtu.be/KgvCWjIp5_k

G.w.M.: https://youtu.be/LjzP52nxWpo

Bódi Guszti: https://youtu.be/hI1vpATpX_I

Bódi Csabi: https://youtu.be/W2o5Jr4myn0

Bangó Margit: https://youtu.be/ue9fD_a32KI

 

A célzott online média-kommunikáció mellett a regisztrációt végző aktivisták munkáját segítve 5 ezer példányban egy könnyen érthető, alapvető információkat tartalmazó nyomtatott anyag (kilincsakasztó) is készült, és a doorhanger két oldalán magyarul és lovári nyelven is elérhetőek a koronavírus elleni védőoltás regisztrációjához szükséges információk (lásd a csatolmányban).

 

A Covid-19 elleni védőoltás regisztrációját segítő civil kampány szükségességét és hatékonyságát bizonyítja, hogy egy kisvárosnyi ember kapott segítséget az önkéntesektől és aktivistáktól, akik civil segítség nélkül valószínűleg nem, vagy csak hónapokkal később kaphatnák meg a védőoltást.

 

Az elmúlt másfél évtizedben nem volt arra példa, hogy az Országos Roma Önkormányzat civilekkel egy átfogó programot koordináljon, vagy közös konzorciumban vegyen részt, főként nem egy országosan kiterjesztett programban. Az együttműködés ebből a szempontból kiemelkedő volt, és a hatékonyságát is jól példázza az elért eredmény.

 

A kampányban dolgozó civil szervezetek - akik saját forrásukból, illetve önkéntes munkával segítették az akciót - szerint ezt a munkát folytatni kell, mert az elmúlt hetek tapasztalatai azt mutatják, hogy a vakcinaigazolvány bevezetésével, a jól célzott kommunikáció és a fertőzések terjedésének veszélye miatt is növekszik a hátrányos helyzetű településeken élők körében az oltási hajlandóság, de eszköz és tudás hiányában még tízezrek nem tudják igényelni a védőoltást. Ez állami szintű, komolyabb infrastruktúrát biztosító program keretei között megvalósítható lenne, amennyiben van rá kormányzati szándék.


Az „Oltass, hogy élhess!” civil kampány Borsod, Baranya, Hajdú-Bihar, Heves, Szolnok, Nógrád, Pest, Somogy, Tolna és Szabolcs, valamint Békés Veszprém, illetve Fejér és Komárom-Esztergom megye településein zajlott.