Az Európa Tanács jelentése a romák helyzetéről


Az Európai Unió felhívta mind a 27 tagállamát, hogy minél előbb mutassák be a romák felzárkóztatására kidolgozott hivatalos stratégiájukat.

250 oldalas jelentést adott ki a strasbourgi székhelyű, 47 tagállamot tömörítő Európa Tanács a romák helyzetéről. A jelentés igazságtételi bizottság felállítását javasolja, amely a cigányság évszázados elnyomását és jelenlegi körülményeiket vizsgálná.
A 10-12 milliósra becsült roma népesség Európa legnagyobb etnikai kisebbsége, több részre oszlik, különböző az elnevezésük is. Valamennyi országban előfordulnak, még a parányi szigetállamban, Máltán is. Az általános munkanélküliség közöttük 80 százalék, a gyerekek fele még az általános iskolát sem végzi el.
Mindenütt a legrosszabb körülmények között élnek, és messze elmaradnak a lakosságtól oktatási színvonalukat, munkalehetőségeiket, lakásviszonyaikat és egészségi állapotukat tekintve – nyilatkozta a svéd Thomas Hammarberg, emberjogi szakember. Szerinte ördögi a kör, mert a kitaszítottság és a társadalom peremére kerülés cigányellenességet szül, sokhelyütt őket tartják felelősnek minden rosszért.
A cigányellenesség az utóbbi időben ráadásul növekvőben van, és ennek egyik példájaként Magyarországot említi a jelentés, ahol – mint írják – fenyegető tüntetéseket tartanak paramilitáris szervezetek anélkül, hogy a hatóságok közbelépnének. A dokumentum szerint Magyarországon, Csehországban és Szlovákiában automatikusan szellemileg elmaradottnak ítélik meg a roma gyerekeket, és szegregált osztályokba teszik őket. Franciaország csendben, továbbra is kiutasítja a romákat annak ellenére, hogy uniós állampolgárokként 3 hónapig joguk van bárhol tartózkodni.
Legjobb a helyzet Svédországban és Spanyolországban, ahol megfelelő lakás- és oktatáspolitikával viszonylag leginkább integrálták a romákat a társadalomba. Svédországot ugyanakkor kritizálja az Európa Tanács, hogy a roma gyerekek nem mindig kapnak adekvát anyanyelvi oktatást, és hogy gyerekeket is kiutasítottak Koszovóba, nagyon bizonytalan jövő elé nézve.
Az Európai Unió felhívta mind a 27 tagállamát, hogy minél előbb mutassák be a romák felzárkóztatására kidolgozott hivatalos stratégiájukat. Thomas Hammarberg és az Európa Tanács pedig igazságtételi bizottság felállítását javasolja, amely történelmi tényeket gyűjt össze mindazokról a kegyetlenkedésekről, amelyeket a múltban és a közelmúltban elkövettek, hogy a cigányság végre történelmi elégtételt, hivatalos bocsánatot kapjon.



Jó lenne,ha a tettek szemmel láthatóak lennének nem össze-vissza beszélnének.Lásd a Soros Alapítványt kinek adott ösztöndíjat név,település,iskola szerint,év szerint bárki megnézheti.Kiváncsi vagyok,hogy kormányzatunk mit fog tudni felzárkoztatás címszó alatt bemutatni.Azt,hogy a fehéreknek kifizetnek különböző címeken díjakat (tanulmányokért,stb.) vagy azt,hogy hány helyen számolták fel a putrit illetve piacképes szakmához nyelvtudással együtt mennyien jutottak s hol dolgoznak illetve a roma diplomásokat,melyk közigazgatási hivatalban alkalmazzák (mikortól s mennyiért)