2024 April 24., Wednesday/György napja van. .

Keresés

Add meg amire keresni szeretnél!

A nap témája
2011. 04. 29. 00:00

Kocsis Máté, az Országgyűlés rendészeti bizottságának fideszes elnöke bejelentette, hogy pártja tényfeltáró bizottság létrehozását kezdeményezi a Gyöngyöspatán történtek miatt.

Kocsis Máté, az Országgyűlés rendészeti bizottságának fideszes elnöke bejelentette, hogy pártja tényfeltáró bizottság létrehozását kezdeményezi a Gyöngyöspatán történtek miatt, illetve a településen zajló események tisztázására. Közölte: a testületnek egyebek mellett ki kell vizsgálnia a gyöngyöspatai romák múlt heti utaztatásának körülményeit, választ kell kapnia arra, kik és milyen céllal vettek részt ennek az akciónak a szervezésében, végrehajtásában, "ki és miért hazudta azt, hogy evakuálás történik", és miért keltett pánikot, miközben a vöröskereszt világossá tette, hogy egy régóta szervezett utazási programról van szó. Kérdés az is, milyen szerepet játszott az ügyben, kinek a megbízása alapján járt el, és "hazudott evakuálását" az LMP kampányát finanszírozó amerikai üzletember - tette hozzá.

 

Vizsgálni kell azt is - folytatta -, kik állnak a magukat rendfenntartóknak álcázó "egyenruhás bűnözők" mögött, kik és miből finanszírozzák az ő működésüket.

 

A politikus hozzáfűzte, azt is szükséges tisztázni, hogy milyen szándék vezérli, milyen politikai felelősség terheli az ellenzéki pártokat - mint fogalmazott - "jól összehangoltan" közreműködve az ország feldúlásában.

 

Az ügy politikai felelőseit mindenképpen meg kell találni - jelentette ki a kormánypárti politikus, aki hozzátette: azokkal ellentétben, akik Gyöngyöspatán vagy bárhol az országban káoszt és rendetlenséget akarnak, a kormány és a Fidesz-frakció rendet szeretne. "Úgy néz ki, hogy amit (...) mondunk, vagyis hogy nem tartjuk szerencsésnek az etnikai vagy bármilyen indulatok gerjesztését az ország bármely pontján, nem talált halló fülekre az ellenzéki pártoknál" - mondta. Hangsúlyozta, senki nem úszhatja meg következmények nélkül, aki törvénysértést követ el az országban.

 

Kocsis Máté szerint a Gyöngyöspatán és más településeken történtekkel kapcsolatban világosan látni, hogy a Jobbik "beleégett az úgynevezett rendfenntartási szerepébe", az LMP pedig szintén "beleégett múlt hét pénteken az egyik pártmecénása, egy amerikai üzletember, Richard Field szerepvállalásába". Utóbbinak a "homályos körülményeire" is választ keresnek majd - jegyezte meg. Az MSZP-re kitérve azt mondta, a legnagyobb ellenzéki párt is "beleégett", hiszen Gyurcsány Ferenc volt kormányfő a Facebookon pénzt ajánlott fel "evakuálásra", ami megint csak nem a közbiztonság érdekét szolgálja.

 

Az országgyűlési képviselőkből álló vizsgálóbizottság május közepén alakulhat meg. A testület tagjainak számáról a képviselő egyelőre nem tudott pontos adatot mondani, de kiemelte, elvárják minden parlamenti párttól, hogy képviseltesse magát benne. Ha az ellenzék nem venne részt a bizottság munkájában, azt egyenlőnek tartanák egy beismerő vallomással - jegyezte meg.

 

A Jobbik és az LMP úgy nyilatkozott, részt vesz a testület munkájában.

 

Dorosz Dávid, a honvédelmi és rendészeti bizottság LMP-s tagja szerint a testületnek ki kellene derítenie, hogy "a kormány miért hagyta magára a vidéki Magyarországot". A politikus azt mondta, annak okait is fel kell tárni, hogyan fordulhatott elő, hogy a kabinet a gyöngyöspatai helyzetet "először távcsővel figyelte, aztán elment nyaralni". Kijelentette, hogy a bizottság munkájának a "kormány tehetetlenségéről és a kialakult helyzetben játszott szerepéről" kell szólnia.

 

Volner János, a honvédelmi és rendészeti bizottság jobbikos tagja azt mondta, pártja szerint a bizottság munkájának arra is ki kellene terjednie, hogy "a rendőrség miért nem tudja alapvető feladatait ellátni, miért nem képes rendet tartani egy olyan apró településen, mint Gyöngyöspata". Emellett arra is kíváncsi a Jobbik - folytatta -, hogy "kik azok, akik a zavarkeltésben úgy vették ki a részüket, hogy a cigány közösséget pánikban tartották, felpénzelték, táboroztatták, és erőszakos cselekményekre bírták őket".

 

Az MSZP támogatja, hogy azonos számú kormánypárti és ellenzéki képviselőből álló parlamenti vizsgálóbizottság kutassa a Heves megyei Gyöngyöspatán történteket, és ha ilyen létrejön, részt fog venni a paritásos testület munkájában - mondta Nyakó István országgyűlési képviselő az MTI-nek. Úgy látja, Kocsis Máté a Gyöngyöspatán történtek politikai felelőseit keresi, noha azok kiléte világos. Felidézte azt is, hogy Kontrát Károly belügyi államtitkár kedden a parlamentben azt mondta, Gyöngyöspatán rend van, majd még aznap tömegverekedés tört ki a településen. "Ki a politikai felelős? Csak nem azok, akik korábban arról beszéltek, hogy nincs Gyöngyöspatán semmi gond?" - tette fel a kérdést.

 

A rendészeti bizottság fideszes elnöke csütörtök délután az MTI megkeresésére azt közölte, hogy a tényfeltáró bizottságra a házszabály szerinti eseti bizottságra vonatkozó szabályok vonatkoznak, így az nem paritásos. (A paritásos azt jelenti, hogy mind a kormánypárti képviselőcsoportok, mind az ellenzéki képviselőcsoportok együttesen ugyanannyi képviselőt delegálnak a testületbe.) Hozzátette ugyanakkor, hogy a tényfeltáró bizottság létszámáról a Fidesz-frakció egyeztetni fog az ellenzékkel. "Nem az a lényeg, hogy hány tagú a bizottság, és milyen formában működik, hanem az ügy, amely miatt létrejött, valamint az, hogy az ellenzéki pártok is részt vegyenek benne" - hangsúlyozta Kocsis Máté.

 

A gyöngyöspatai cigány kisebbségi önkormányzat megköszönte a kormánynak a Véderő elleni hatékony fellépést a az MTI-hez eljuttatott közleményében. Megköszönték azt is minden roma nevében, hogy a kormány "a jövőben fellép azon szervezetekkel szemben", amelyek "tevékenységükkel a káoszt, a széthúzást és a gyűlölködést szolgálják". Mint írták, az elmúlt hetek eseményei láttatják mindenkivel, hogy a Véderőhöz hasonló "kalandor szervezeteknek áldozatai lehetnek bármely magyar településen romák és nem romák egyaránt", ezt pedig "nem akarhatja egyetlen felelős magyar állampolgár sem".